MEХАНИЧКА СОЛИДАРНОСТ - Е. Диркем - '' О подели друштвеног рада''
by Milica Topic - Monday, 22 November 2010, 11:09 PM
'' ...Ова солидарност хе састоји се исклјучиво у општој и неодређеној привржености појединца групи, него истовремено чини складним појединости кретања. Заиста, како су ти колективни покретачи свуда исти, они свуда производе исте последице. Доследно томе, сваки пут кад ступе у дејство, воље се покрећу спонтано и у истом смислу са целином.
То је она солидрност коју изражава азнено право...сила која је повређена кривичним делом и која га сузбија јесте иста; она је производ најбитнијих друштвених сличности, и има за последицу да одржава друштвену кохезију која проистиче из тих сличности. То је она сила коју кривично право штити против сваког слабљења, захтевајући истовремено од свакога од нас известан минимум сличности без којих би појединац представљао претњу за јединство друштвеног тела, и намећући нам поштованје симбола који изражава и сажима те сличности јамчећи за нјих истовремено. (страна 140)
...
Постоји једна друштвена солидарност која долази отуда што је известан број станја свести заједнички свим члановима истог друштва. Она је та коју казнено право материјално оличава, бар у ономе чега она има сутинског. Удео који нјој припада у општој инеграцији друштва зависи очигледно од ширег или ужег обима друштвеног живота који обухвата и регулише заједничка свест. Уколико има више разноврних односа у којима се осећа дејство ове последнје, утолико већој мери и она ствара споне које везују појединца за групу; уколико, према томе, друштвена кохезија потпуније потиче из тог узрока утолико више носи и њен жиг. Али, са друге стране, сам број тих веза је сразмеран броју казнених правила; одрђујући који део правног апарата представља кривично право, ми ћемо дакле истовремено измерити релативну снагу те солидарности. '' (страна142)
Емил Диркем, О подели друштвеног рада, Просвета, Београд 1972.