Picture of Maja Cvetkovic
Ентони Гиденс- Последице модерности
by Maja Cvetkovic - Thursday, 19 December 2013, 11:30 PM
 
“За оне који модерност пре свега асоцирају или са капитализмом или са индустријализмом, раднички покрет је друштвени покрет par excellance.“(Гиденс 1998:152).

-Капитализам јесте класни систем и борбе радничког покрета су још увек релевантне за оно што би могло да се нађе са „друге стране“ тог система. Али једноставно бављење радничким покретима ставља нагласак или на капитализам или на индустријализам као јединим значајним динамичким силама у оквиру модерности. Раднички покрети теже да буду главни носиоци захтева за слободу изражавања, као и за демократско право.

„У државама које себе називају демократским увек постоје неке процедуре за укљчивање грађана у праксу владања, ма колико то укључивање у стварности било мало.“(Гиденс 1998:160).

-Владаоци у модерним државама су открили да је за ефикасно управљање државом потребно да поданици, односно народ, буду активно укључени у доношењу одлука, јер то даље значи да га ти исти грађани активно прихватају. Пунолетни грађани се сматрају политички једнакима и та њихова једнакост се одражава на нивоу државе. Основни вид учешћа грађана у локалној власти су локални избори на којима они бирају органе власти, као и право на скретање пажње скупштини на нека питања која је искључила из свог опсега рада и увида.

„Процеси технолошке иновације и, шире, индустријског развоја за сада се још увек не успоравају, него убрзавају. Технолошки напредак у облику биотехнологије утиче на сам физички састав нас као људских бића, као и на природно окружење у којем живимо.“(Гиденс 1998:162).

-Треба створити један општи систем планетарне бриге, чији би циљ био очување еколошког благостања света као целине. Живимо у постмодерном добу, времену рапидних технолошких промена. Те промене драстично утичу на начин живота људи, на њихове навике, ставове и начин размишљања. Већина људи се препушта хедонизму не размишљајући о томе како све то утиче на њихов живот и окружење у којем се налазе.

Литература: Ентони Гиденс (1998) "Последице модерности", Филип Вишњић, Београд
Студент: Маја Цветковић СО12/15